ASSUMPTA EST
„Wypadało, aby Ta, która wydając na świat Zbawiciela, zachowała nieskalane dziewictwo, także po śmierci pozostała nietknięta skażeniem ciała. Wypadało, aby Ta, która w swym łonie nosiła Stwórcę, jako Dziecię, została przyjęta do Boskich przybytków. Wypadało, by Oblubienica Ojca zamieszkała w niebieskich komnatach. Wypadało, aby Matka, która patrzyła na Syna swego przybitego do krzyża i której serce przeszył miecz boleści, oszczędzony Jej w chwili wydania na świat Zbawiciela, oglądała Go królującego wraz z Ojcem w niebie. Wypadało, aby Matka Boga miała wszystko to, co należy do Jej Syna, aby jako Matka i Służebnica Boga była czczona przez wszystkie stworzenia” (św. Jan Damasceński w: Konstytucja apostolska «Munificentissimus Deus» papieża Piusa XII)
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest we Wspólnocie Mniszek Pallotynek momentem kontemplacji szczególnego uczestnictwa Dziewiczej Matki Boga w naśladowaniu i Zmartwychwstaniu Syna Bożego, i w uprzedzeniu zmartwychwstania wszystkich. Przez Nią jako Matkę, całą Bożą, z duszą i ciałem do nieba wziętą – wchodzimy w głębię całkowitego przylgnięcia do Woli Ojca Przedwiecznego, do odkupieńczego dzieła Syna i do każdego natchnienia Ducha Świętego.
Matka Najświętsza jako forma Dei każdej mniszki klauzurowej Wniebowzięta jest.
«W narodzeniu Syna zachowałaś dziewictwo, w zaśnięciu nie opuściłaś świata, Ty która poczęłaś Boga Żywego, a przez swoje modlitwy uwalniasz nas od śmierci» [Liturgia bizantyjska, Troparion na Święto Zaśnięcia (15 sierpnia)] - Wszechmocy Błagająca w niebie racz wstawiać się za nami.
Corocznie w Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. Siostry Wspólnoty Mniszek Pallotynek składają śluby: czasowe i wieczyste. Treść profesji świętej stanowi: „żyć we Wspólnocie Mniszek Pallotynek w posłuszeństwie, bez własności i w czystości według Reguły Mniszek Pallotynek oraz pilnie strzec klauzury duchowej - dla ustanowienia przez Kościół Święty klauzury materialnej Kongregacji Mniszek Pallotynek, według Świętych Konstytucji".
Do czasu oczekiwanego przez Siostry aktu: odebrania przez właściwego miejscowo Biskupa Ordynariusza pierwszych ślubów publicznych, powyższe śluby święte składane są jako prywatne, na podstawie kan. 1191 Kodeksu prawa kanonicznego w zw. z Roz. III i IV Reguły Mniszek Pallotynek, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń kierowników duchowych.
Jawność i rzetelność informacji, skierowanej do osób potencjalnie zainteresowanych naszą formą życia, wymaga dopowiedzenia, że:
Jawność i rzetelność informacji, skierowanej do osób potencjalnie zainteresowanych naszą formą życia, wymaga dopowiedzenia, że:
1/ zasługa wobec Pana Boga i Kościoła Świętego, płynąca z wypełnienia profesji świętej (wypełniania jako istoty konsekracji) nie doznaje uszczerbku ani umniejszenia ze względu na dopuszczony tu czasowo - prywatny charakter profesji świętej;
2/ Św. Założyciel Wincenty Pallotti – nowatorsko i odmiennie w stosunku do wielu innych współczesnych Mu Założycieli instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - pragnął wprowadzenia oprócz stosowanej powszechnie we wspólczesnym Mu życiu konsekrowanym zasady publiczności konsekracji jako zasady suplementarnej, istotnej celowościowo: instytucji samoistnych ślubów prywatnych, określonej w Roz. IV Reguły Mniszek Pallotynek, której zostanie poświęcone w ciągu dalszym odrębne omówienie;
3/ w zakresie kwalifikacji kandydatek do życia wspólnego we Wspólnocie Mniszek Pallotynek stosowane są zasady ogólne prawa kanonicznego.
Wraz ze Św. Wincentym Pallottim zachęcamy miłych gości do modlitwy o święty dar powołań:
„Przez Nieskończoną Miłość i Miłosierdzie Twoje: Poślij Panie, robotników na żniwo swoje i zlituj się nad ludem swym.
Przez zasługi i wstawiennictwo Matki Najświętszej oraz wszystkich aniołów i świętych: Poślij Panie, robotników na żniwo swoje i zlituj się nad ludem swym.
Królowo Apostołów oraz wszyscy aniołowie i święci, proście Pana żniwa: Aby posłał robotników na żniwo swoje * i zlitował się nad ludem swym * abyśmy z Nim i z Ojcem, i z Duchem Świętym * mogli się radować na wieki. Amen.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.